Bilim Sanat Eğitim Kültür Kadın Girişimi ve Üretimi İşletme Kooperatifi (BİLSEK KOOP) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı ( BAGEV ) İşbirliği ile başlatılan Koop Okul Projesi kapsamında Türkiye geneli 450 Kadın kooperatifine haftada iki gün gıda yapım standartları ile birlikte kooperatiflerin ürettikleri ürünlerin içeriklerini anlatan konuları başlıklar halinde işlemektedir. Eğitimlerin ilki gıda standartları olarak başlatıldı arkasından tarhana, erişte, reçel, turşu, sirke yapı olarak devam etmektedir. Özellikle yeni üretim yılında kooperatiflerimizin üretecekleri ürünler üzerinde yapılan eğitim çalışmaları Gıda Mühendisi Barboros AL tarafından verilmekte.

Kooperatiflerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan eğitim faaliyetleri sürekli Süleyman Demirel üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme işbirliği ile devam etmekte.

Kooperatiflerinin hedefleri doğrultusunda yapılan analizler ile her kooperatife özel ihtiyaca uygun danışmanlık ve mentörlük hizmeti veren Bilsek Koop sürdürülebilir, geliştirilebilir üretim ve işletme yönetimlerinin oluşmasının kooperatiflerimizin kermesçilik mantığından çıkarak kurumsallaşması ve kapasitelerinin artırılması adına çalışmalarını devam ettirmekte.